serreslife

Οδυνηρή ήττα για την ομάδα του Ντράγκαν Κοκότοβιτς, που έχασε από μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, τον Τύρναβο, κατρακύλησε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα(παρέα με τον Αιγινιακό, επόμενο αντίπαλο), ενώ μετά από 4 παιχνίδια με τον Σέρβο προπονητή στον πάγκο(3 πρωτάθλημα, 1 Κύπελλο), δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Από την άλλη βάσει προγράμματος την ομάδα την περιμένει ένας πραγματικός "Γολγοθάς", καθώς στις 4 ερχόμενες αγωνιστικές, έχει 3 εκτός έδρας παιχνίδια αλλά και το ρεπό της(Αιγινιακός, ρεπό, Φωκικός, Λαμία).
Οι Σερραίοι παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι του αναμενόμενου, για ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, καθώς ήταν νωθροί και ασύνδετοι στο πρώτο ημίχρονο, μια εικόνα που βελτίωσαν στο Β΄ ημίχρονο, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, πέρα από τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν για γκολ, αφού και πάλι δεν ξεπέρασαν την μετριότητα.
Οι φιλοξενούμενοι παρά τη νίκη τους δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο, είχαν κατά διαστήματα μια φλύαρη υπεροχή, αλλά εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και σημείωσαν ένα γκολ που ήταν αρκετό για να τους δώσει ένα τεράστιο τρίποντο. Ένα τρίποντο που τους δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Όλα αυτά σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Ένα παιχνίδι που διεξήχθη στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής, τελευταίας του πρώτου γύρου, σε ένα γήπεδο με λιγοστούς φιλάθλους στις κερκίδες.
Μέτρια η διαιτησία του Τζοβάρα(Δόσκορης, Δουδούμης)  από το σύνδεσμο Φθιώτιδας, άφησε με παράπονα και τις δυο ομάδες.

Φάσεις και γκολ

03' κάθετη πάσα του Τσιλούλη στον Λαζαρίδη που βγαίνει μόνος του προ του Πρίφτη αλλά κόβεται από τον Καραμανλή

Αναγνωριστικό παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις και χωρίς ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο, με εξαίρεση την ευκαιρία των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά

25', η πρώτη φάση που ολοκληρώθηκε ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Ποκόνγκ μέσα από την περιοχή και αριστερά να κάνει δυνατό σουτ που όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

31', πολύ καλή ευκαιρία για την FC Serres, ο Χατζηδημητρίου έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και δεξιά, έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Πρίφτη το απέκρουσε σε κόρνερ

42', ΓΚΟΛ 0-1!!, ένα ολέθριο λάθος από τους αμυνόμενους μέσα στην περιοχή το εκμεταλλεύτηκε ο Όττα που με κοντινό σουτ έκανε το 0-1

49', δυνατό σουτ του Μαρίνου λίγο έξω απ' την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία ο Πρίφτη

58', φάουλ κέρδισε ο Μαρίνου εκατοστά έξω από την μεγάλη περιοχή και αριστερά - μετά από κομπίνα, το σουτ εκτέλεσε ο ίδιος αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Στο Β ημίχρονο η FC Serres μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργεί προϋποθέσεις για κάτι καλό

63', ο Λαζαρίδης μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή, γύρισε τη μπάλα στον Μαρίνου αλλά αυτός δεν αντέδρασε γρήγορα και έχασε μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει

66' διπλή αλλαγή για την FC Serres. Στη θέση του τραυματία Κοφοκώτσιου που αποχώρησε με το φορείο(αμαξίδιο) ο Κοντσίδης και στη θέση του Χατζηδημητρίου ο Ναστέφσκι

87', απευθείας φάουλ του Ναστέφσκι λίγο έξω απ' την περιοχή, εκπληκτική απόκρουση του Πρίφτη στην αριστερή του γωνία, κρατάει ανέπαφη την εστία του

92', με 10 ο Τύρναβος, αποβολή του Κυριάκου με δεύτερη κίτρινη

FC SERRES(Κοκότοβιτς Ν.): Κραβαρίτης, Κοφοκώτσιος(66' Κοντσίδης), Μερεσιώτης, Δέντσας, Χατζηδημητρίου(66' Ναστέφσκι), Κουκόλης, Σαββίδης, Λαζαρίδης, Μαρίνου, Τσιλούλης, Ελευθεριάδης(46' Κρεββατάς)

ΤΥΡΝΑΒΟΣ(Χαραλαμπίδης Α.): Πρίφτη, Κισκαμπάνης, Ποκόνγκ(75' Γεωργίου), Καραμανλής, Κυριάκος, Όττα(65' Αλεξίου), Χαλούλος, Παπασάββας(58' Μιλουτίνοβιτς), Λαμπρόπουλος, Παληγεώργος, Ντατίδης

Πηγή: serresgoal.gr

• Πανσερραϊκός: «Λουκέτο» στο γήπεδο Το γήπεδο των Σερρών θα κλείσει επ’ αόριστον και πλέον αναζητείται λύση για το επερχόμενο ματς του Πανσερραϊκού με τον Αρη και όχι μόνο. Ραγδαίες είναι οι εξ...